Jak farmaříme

S úctou a respektem ke zvířatům a přírodě

Zvířata chováme celoročně na pastvě. Mají tak možnost celoročního volného pohybu. V zimě či za nepříznivého počasí se mohou ukrýt v přístřešcích.

Mláďata předčasně neodstavujeme od svých matek a nekrmíme umělým mlékem, jako je to zvykem na komerčních velkofarmách. 

Naše zvířata chováme především na mléko. Vybírali jsme tedy zejména ta, jejichž mléko má lahodnou chuť a je vhodné k výrobě sýrů. Domov u nás našly anglonubijské kozy, východofríské ovečky a kravičky jersey. Mimo tato zvířata máme na farmě i slepice, husy a prasata. 

Kozí mléko

Kozí mléko získává v posledních letech na oblibě pro svoji lepší stravitelnost a vyšší obsah zdravotně prospěšnějších látek, než je tomu u kravského mléka. Obsahuje více zejména vápníku, draslíku, hořčíku, vitamínu A a B2 a kyseliny linolové, která se podílí na zvyšování obranyschopnosti těla proti infekcím. 

Kravské mléko

V našich podmínkách se jedná o nejdostupnější mléko. Mléko krav plemene jersey se vyznačuje vysokým podílem bílkovin a tuku, proto je vhodné především na výrobu sýrů.

Ovčí mléko

Ovčí mléko u nás není příliš rozšířené. Pro velký podíl bílkovin a tuku má vysokou výživovou hodnotu, je lehce nasládlé a velmi chutné. Ovčí mléko využíváme především na výrobu sýrů a jogurtů, které se velmi podobají jogurtům řeckého typu.