Pro včelaře

Včelí matky

v roce 2022 nenabízíme

Včelaři často přemýšlí, zda koupit matku přirozeně oplodněnou nebo inseminovanou. Proces inseminace včelích matek respektujeme (je to odborná a náročná práce), ale sami touto cestou nejdeme. Inseminace má sice výborné výsledky, ale často na úkor délky života matky, která je tzv. "vykladená" po několika letech. V našem chovu se snažíme jak o dosažení dobrého rozvojového potenciálu, tak o jeho udržitelnost. Cílem je, aby matky dosahovaly dobrých výsledků po dobu min. 4 - 5 let.

K tomu se snažíme přiblížit nejen výběrem prvotřídních včelstev pro následující chov spolu s uvedeným zajištěním dostatečného množství trubců, ale také způsobem, jímž nové matky chováme. Pro tvorbu matečníků využíváme sádek (tedy osiřelých včelstev s dostatkem mladušek, které larvičky krmí od počátku mateří kašičkou). Larvičky ale zásadně nepřelarvujeme. Do sádek místo toho umísťujeme buňky s vajíčky. Chceme totiž, aby si včely samy vybraly ta vajíčka, která budou chtít a na nichž nové matečníky vystaví. Tím, že včely v sádce "nenutíme" krmit 30 budoucích matek umísťováním larviček na mateří kašičku - která je ke stavbě matečníků podněcuje - ale necháme jim volný výběr, je přijetí vajíček přirozeně nižší. Včely samy odhadnou, na kolik matečníků mají právě sil a péče o ně je tedy v rovnováze s aktuální vitalitou včelstva. Vystavěné matečníky jsou velké, krásné na pohled, a protože k nim mají včely po celou dobu přístup, jsou včelami soustavně opečovávané. Tato metoda pro nás představuje přirozenou cestu ohleduplného množení včel a chovu včelích matek.

Ačkoli je cena matek o něco vyšší, věříme, že ji včelaři, kteří preferují přirozený chov včel a přitom chtějí dosahovat dobrých výsledků, ocení.

Převzetí 

Každá matka je označena číslem (na značce v barvě aktuálního roku) a umístěna v přidávací klícce uzavřené medocukrovým těstem. Klícku tedy můžete i s matkou hned po převozu umístit do vybraného včelstva, z nějž před přidáním nové matky původní matku odeberete. Převoz na stanoviště doporučujeme uskutečnit co nejdříve. 


Včelí oddělky

přijímáme objednávky


Oddělek je malé včelstvíčko s matkou, které se do další sezóny rozvine do plnohodnotného včelstva. Oddělky prodáváme na rámkové míře 39x24 s označkovanými matkami v přepravce na 6 rámcích (značka je v barvě aktuálního roku s číslem).

Převzetí

Po převozu na stanoviště je vhodné podávat včelám cukerný roztok 1:1 a to v množství 1 litr 1x za 3 - 4 dny. V srpnu následně oddělek zakrmte cukerným roztokem 3:2 (c:v) tak, aby mělo včelstvo cca 20 - 24 kg zásob na zimu. Od 1. 10. - 20. 11. oddělek přeléčte fumigací spolu s ostatními včelstvy. 


Vyzimovaná včelstva

pro rok 2022 vyprodáno


Chcete mít záruku dobře vyzimovaného včelstva připraveného pro snůšku v daném roce, ale nechcete si hýčkat, prokrmovat a přeléčovat vlastní oddělek? V tom případě si u nás můžete udělat předobjednávku na vyzimované včelstvo na 11 rámcích, které vám už v daném roce přinese med.

Převzetí 

Pro vyzimované včelstvo si můžete přijet na jaře s vlastním úlem, do kterého včely přeložíme a ve kterém je rovnou převezete a umístíte na vybraném stanovišti. Úl musí být opatřen uzavíratelným česnem (abyste cestou zpět neměli v autě více včelí společnosti, než byste právě chtěli.) 

Včelařům nabízíme

po předchozí domluvě

včelí oddělek

k odběru v roce 2022

2 200 Kč

vyzimované včelstvo

k odběru  březen/duben 2022

5 000 Kč

Objednávka


Adresa:
Wolkerova 680, Újezd u Brna

E-mail:
info@ustarehory.cz

Sledujte nás:

Facebook